پارچه پلی استر چیست؟

پارچه کتان سی درصد پنبه

پارچه پلی استر چیست؟یکی از پر کاربرد ترین پارچه ها در صنعت پارچه های لباس کار و بیمارستانی 09130858100

پلی استر چه حسی دارد؟ براق، نرم، راحت؟

آیا کمد شما پر از پلی استر است؟ در سال‌های اخیر، صنعت مد هزینه فوق‌العاده پایین مواد مصنوعی را پذیرفته است. اگر با این پارچه‌های مصنوعی آشنایی ندارید، احتمالاً می‌خواهید بفهمید پلی استر چه حسی دارد و چگونه با پارچه‌های طبیعی مقایسه می‌شود.

نرمی، بافت و ظاهر پارچه های پلی استر بسته به نحوه تولید مواد مصنوعی بسیار متفاوت است. برخی از پلی استرهای ارزان قیمت دارای بافت کمی خراش دار هستند که ظاهری پلاستیکی دارند. سایر اشکال پلی استر مانند ابریشم صاف می شوند.

در این مقاله، نحوه ساخته شدن پلی استر، احساس آن و مقایسه آن با پارچه های دیگر مانند پنبه را خواهید آموخت.

پلی استر چیست؟


پارچه پلی استر از پلاستیک یا پلیمر که از نفت به دست می آید ساخته می شود. در حالی که این درست است که شما اساساً هر بار که یک تکه لباس پلی استر می پوشید، پلاستیک می پوشید، همچنین درست است که علوم نساجی آنقدر پیشرفت کرده است که بسیاری از انواع پارچه های پلی استر تقریباً شبیه به پارچه های طبیعی هستند.

پارچه خز مصنوعی نساجی کاماش
پارچه خز مصنوعی نساجی کاماش

چگونه ساخته شده است؟


در اینجا نگاهی سریع به علم تولید پارچه پلی استر داریم.

قبل از اینکه پارچه یا حتی نخ وجود داشته باشد، پلاستیک مذاب وجود دارد. سازندگان این پلاستیک را از طریق فرآیندی به نام پلیمریزاسیون ایجاد می کنند که الکل و اسید را با هم ترکیب می کند. پلاستیک ذوب شده فوق گرم که از یک دهانه تراوش می کند را تصویر کنید.

پارچه ممخمل کبریتی ریز و درشت
پارچه ممخمل کبریتی ریز و درشت

آن پلیمر ذوب شده به قطعات پلاستیکی شکننده تبدیل می شود. هنگامی که این پلاستیک سخت شده دوباره ذوب می شود، قوام نازکی پیدا می کند و می توان آن را از طریق یک قطعه تجهیزات به نام اسپینر چرخاند. در آن نقطه، پلیمر به یک رشته تبدیل شده است.

اینجاست که همه چیز جالب می شود. تولیدکنندگان نساجی می توانند از انواع فرآیندهای مختلف برای تبدیل رشته پلی استر به پارچه استفاده کنند. هر فرآیند، نوع متفاوتی از پارچه با بافت و ظاهر منحصر به فرد ایجاد می کند.

پارچه ممخمل کبریتی ریز و درشت
پارچه ممخمل کبریتی ریز و درشت

اول، الیاف پلی استر می تواند مسطح یا چین دار باشد. الیاف پلی استر به تنهایی صاف هستند. وقتی اینطور رها می شوند، تمایل دارند مواد براق و پلاستیکی را ایجاد کنند که ممکن است با یک کت و شلوار دیسکوی دهه 70 مرتبط شود.

با این حال، سازندگان اغلب الیاف را با چین دادن آنها به منظور ایجاد بافت منحصر به فرد، درمان می کنند. این الیاف مجعد می توانند پارچه ای را بسازند که در لمس بسیار نرم تر به نظر می رسد.

ثانیاً، هنگامی که الیاف آماده حرکت هستند، تولیدکنندگان می توانند انتخاب کنند که آنها را به رشته های ضخیم یا نازک بپیچانند. الیاف بسیار نازک پیچ خورده به رشته های بسیار نازک پارچه ای فوق العاده نرم مانند میکروفیبر ایجاد می کند. رشته های ضخیم به نوعی پارچه ضخیم تر و درشت تر می بافند.

ثالثاً، روشی که رشته ها با هم بافته می شوند یا بافته می شوند نیز بر بافت نهایی مواد تأثیر می گذارد. پارچه های پلی استر بافتنی بافت نرم و کششی دارند و شبیه بافتنی نخی هستند. پلی استر بافته شده معمولاً حالتی سبک تر و ابریشمی دارد.

در نهایت، تولیدکنندگان همچنین می‌توانند الیاف پارچه دیگری را با رشته‌های پلی استر بپیچانند تا طیف گسترده‌تری از محصولات نهایی ایجاد کنند. به عنوان مثال، پلی کاتن نوعی پارچه ترکیبی فوق العاده محبوب است.

انواع پارچه پلی استر

تکنیک های مختلف مورد استفاده برای ساخت پلی استر منجر به تولید انواع مختلفی از پارچه ها می شود. در اینجا فقط چند نمونه آورده شده است.
پلی استر بافتنی یکی از محبوب ترین محصولات در دنیای مد است. به عنوان مثال، تعداد زیادی از تی‌شرت‌هایی که هر ساله فروخته می‌شوند، دارای بافتنی 100% پلی استر یا ترکیبی از پلی استر و پنبه به نام پلی‌کاتن هستند.

پارچه پشمی کشمیر
پارچه پشمی کشمیر

Microfiber از نازک ترین الیاف پلی استر ممکن در بافت فوق العاده نرم خود استفاده می کند. این باعث می شود از جمله موارد دیگر، ملحفه های تخت مورد علاقه عالی باشد.

پارچه پلی استر برای چه مواردی استفاده می شود؟


خوب، برای اینکه خیلی ریز به آن توجه نکنیم – این روزها، پلی استر تقریباً در هر چیزی که از پارچه ساخته شده است خود را نشان می دهد! می توانید پلی استر را در روکش مبل اتاق نشیمن، در کتی که امروز زیر باران پوشیدید، و در تی شرتی که برای حمایت از گروه بچه خود خریده اید، پیدا کنید.

ممکن است فکر کرده باشید شرح نحوه تولید پلی استر بسیار پیچیده به نظر می رسد. با این حال، این فرآیند برای ساخت بیشتر مواد طبیعی هزینه بسیار کمتری دارد.

از آنجایی که پلی استر بسیار ارزان است، تقریباً در تمام جنبه های صنعت مد، کالاهای خانگی و لباس های ورزشی راه خود را پیدا کرده است. به احتمال زیاد حداقل درصدی از پلی استر را در موارد زیر خواهید یافت:

پارچه-پافر
پارچه-پافر

لباس های ورزشی مانند شلوار لی و پیراهن های ورزشی. پلی استر توانایی جذب رطوبت بالایی دارد، به این معنی که می تواند عرق پوست شما را بمکد و اجازه دهد تا در هوا تبخیر شود!
کت و کت. پلی استر به تنهایی عایق خوبی نیست، اما همراه با روکش گرم، به دلیل توانایی در برابر آب، محافظت عالی در برابر باد و باران ایجاد می کند.
تی شرت. همه عاشق تی‌شرت‌هایی هستند که هدفی را تبلیغ می‌کنند، یک جمله خنده‌دار را نمایش می‌دهند، یا شما را در یک روز مرخصی در آرامش می‌پوشانند! پلی استر بافتنی شبیه بافتنی پنبه‌ای است و تی‌شرت‌های راحت و ارزان می‌سازد.
کالاهای خانگی مانند ملحفه، پرده و پتو. ملحفه های میکروفیبر یک سطح خواب نرم و خنک را بدون هزینه بالای پنبه فراهم می کنند!

پلی استر چه حسی دارد؟


مواد پلی استر مانند پارچه پلی استر می تواند بسته به نحوه ساخت آن بافت های مختلفی داشته باشد. این به این معنی است که ممکن است یک پیراهن لباس پلی استری پیدا کنید که به نظر ارزان و چروک توسط یک مارک فروخته می شود و یک بافتنی پلی استری نرم و نرم که توسط مارک دیگری فروخته می شود.

به طور کلی، هر چند، پارچه پلی استر ویژگی های مشترک خاصی دارد.

نرمی

نرمی پلی استر به فرآیند ساخت آن بستگی دارد. این روزها، علوم نساجی به حدی پیشرفت کرده است که پلی استر می تواند بسیاری از انواع مختلف الیاف طبیعی از جمله ابریشم را با موفقیت تقلید کند.

با این حال، بسته به فرآیندی که برای تبدیل آن به پارچه استفاده می‌شود، می‌تواند بافت خشن‌تری نیز داشته باشد که وقتی آن‌ها را در سراسر سطح آن صاف می‌کنید، به نوک انگشتانتان می‌خورد.

در روزهای اولیه پارچه های مصنوعی، پلی استر اغلب به عنوان چیزی به نام “دو بافته” با سطح خشن و خش دار فروخته می شد. امروزه حتی 100% پلی استر سطح نسبتاً صافی دارد، اگرچه می تواند احساس براق و کمی چسبندگی داشته باشد.

مردم در مورد اینکه آیا میکروفایبر یا پنبه نرم تر است بحث می کنند. خودت باید تصمیم بگیری! در هر صورت، می توانید ببینید که پلی استر بسته به نحوه ساخت آن مورد قبول است

راحتی


آیا پلی استر راحت است؟ عوامل زیادی در تعیین اینکه آیا لباسی را راحت می‌یابید یا نه، از جمله نحوه برش، تناسب آن با تیپ خاص بدن شما و احساس پارچه.

اگر فقط روی حس پارچه تمرکز کنید، برخی افراد آن را داغ و چسبنده می دانند. این به این دلیل است که الیاف پلی استر فاقد منافذ است. بسیاری از الیاف طبیعی به هوا اجازه گردش می دهند، اما الیاف پلی استر این امکان را ندارند.

با این حال، در حالی که 100٪ پلی استر فاقد قابلیت تنفس است، اغلب با پارچه های طبیعی ترکیب می شود تا پلی ترکیبی تنفس پذیرتری ایجاد کند. ممکن است این را راحت تر از 100٪ پلی استر بیابید.

برخی افراد نسبت به مواد شیمیایی مورد استفاده برای درمان پارچه های مصنوعی واکنش آلرژیک دارند. اگر هنگام پوشیدن پلی استر احساس خارش یا ناراحتی می کنید، باید به جای آن پارچه های طبیعی را انتخاب کنید!

با این حال، اکثر مردم، جدا از مشکل تنفسی احتمالی، پلی استر را کاملا نرم و راحت می دانند.

ضخامت
وزن هر پارچه کاملاً به نحوه ساخت مواد بستگی دارد. به عنوان مثال، پشم گوسفند قطبی می تواند بیش از نیم اینچ ضخامت داشته باشد! از طرف دیگر، ساتن پلی استر ممکن است مانند یک پارچه ابریشم نازک و سبک باشد.

پلی استر چه شکلی است؟

احتمالاً تا به حال از شنیدن این موضوع خسته شده اید، اما ظاهر پلی استر بسته به نحوه ساخت پارچه متفاوت است. به طور کلی پلی استر ظاهری ابریشم مانند دارد. مردم اغلب این پارچه را کمی براق و کاملا صاف توصیف می کنند.

نکته دشوار در توصیف پلی استر این است که این پارچه مصنوعی همه کاره می تواند در هر جایی پنهان شود. امروزه تولیدکنندگان پارچه هایی شبیه جوت، ابریشم، بافتنی پنبه ای و مخمل می فروشند – اما هر کدام از آنها از پلی استر ساخته شده اند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان