اصفهان میدان نقش جهان بازار پارچه فروش ها سرای عتیقه فروش ها 

آشنایی و خرید پارچه کتان پنبه و کتان کش

مشاوره و ارسال کاتالوگ رایگان 09131130224

آنچه خواهید خوانید

پارچه کتان چیست؟
پارچه کتان شلواری چیست؟
خصوصیات پارچه کتان چیست؟
پارچه کتان مانتویی چیست؟
پارچه کتان ضخیم چیست؟
شرکت های تولید کننده پارچه کتان؟
پارچه کتان صد درد صد پنیه لباس کار ؟
پارچه کتان هفتاد درصد پنیه لباس کار چیست؟
پارچه کتان سابله کش چیست؟

پارچه کتان چیست؟

بر روی هر تیتر کلیک کنید مستقیم روی مطلب بروید

یکی از پر فروش ترین پارچه های بازار ایران پارچه کتان است که از پنبه تولید می شود مصارف بیشماری دارد ،که در ادامه توضیح خواهیم،در ابتدا با انواع پارچه کتان آشنا شوید :

 • پارچه کتان صد درد صد پنبه لباس کار
 • پارچه کتان هفتاد درصد پنبه
 • پارچه کتان سی درصد پنبه
 • پارچه کتان شلواری
 • پارچه کتان سابله کش
 • پارچه کتان فیلور
 • پارچه کتان ملحفه

پارچه کتان

پارچه کتان شلواری چیست؟

پارچه کتان شلواری یا گرماژ 400 الی 500 گرم از عرض 140 الی 170 سانتیمتر تولید می شود،کتانی های شلواری معمولا یا کش دار هستند که در بازار به کتان کش لاکرا معروف هستند.و با پارچه بنگال کش بسیار متفاوت می باشند.کارخانه های تولید کننده پارچه کتان شلواری عبارت اند از:

 • نساجی کتان چیت ساز
 • نساجی کتان پر
 • نساجی کتان زرین پود
 • نساجی کتان اردکان یزد
 • نساجی کتان کاماش
 • نساجی کتان فدک
 • نساجی کتان فیلور یزد

پارچه کتان مانتویی چیست؟

بهترین پارچه برای تولید مانتو ،پارچه کتان مانتویی است که گرماژ 450 گرم دارد معروف ترین کارخانه ،نساجی بروجرد است .که دارای رنگبندی متنوعی می باشد.و مناسب برای مانتو هایی که با پشم و شیشه دوخت می شود بسیار عالی است ،و جایگزین پارچه پافر است.

پارچه کتان صد درد صد پنبه لباس کار چیست؟

برای کارکنان پتروشیمی و اداره برق که احتمال انش سوزی هست ازا این پارچه کتان صد درد پنبه استفاده می شود.این پارچه با گرماژ 400 گرم و عرض 150 سانتیمتر تولید می شود

این پارچه در هنگام آتش سوزی به دلیل الیاف پنیه پودر می شوند

و همچنین ضریا ایمنی بالای در برابر برق گرفتگی و قوس الکتریکی دارند،

پارچه کتان

نکته خرید پارچه کتان صد درد صد پنبه

حتما تست فندک را انجام دهید به این روش که بعد از سوختن پارچه پودر می شود،اگر لاکرا داخلش باشد ،مثل کش می سوزد 09130858100 مشاوره رایگان

پارچه کتان هفتاد درد صد پنیه لباس کار چیست؟

کتان هفتاد دردصد پنبه قیمت پایین تری نسبت به کتان صد درد صد پنبه دارد به دلیل درصد پنبه کمتر و گرماژ پایین تر پنبه مناسب برای لباس کار در ریخته گری و جوشکاری است

توجه کنید پارچه ترگال کجراه با پارچه کتان متفاوت است،هر دو برای لباس کار استفاده می شوند،اما ویژگی الیاف متفاوتی دارند

پارچه کتان سابله کش چیست؟

پارچه کتان سابله کش بهترین پارچه برای کت و شلوار است این پارچه فاقد پشم . و پنبه است،ولی به دلیل لاکرا بهترین گزینه برای کت و شلوار می باشد،گرماژ این پارچه 440 گرم و در 8 رنگ تولید می شود

عرض این پارچه 160 سانتیمتر می باشد

شرکت های تولید کننده

 • نساجی بافتین
 • نساجی ایران ناز
 • نساجی کاماش

پارچه کتان فیلور عرض 90

به دنیای پارچه های کتان خوش آمدید ،کتان فیلور یزد با عرض 90 سانتیمتر بهترین گزینه برای سرویس آشپزخانه ،پیراهن و لباس راحتی است

این پاره شبیه پارچه تترون است ،کمی پروک پذیز و اب می رود البته زیر سه درصد

بهترین گزینه برای کسانی که حساسیت به پارچه دارند

پارچه کتان ملحفه

الیاف کتان مناسب برای خواب ،احتمال تل و پرز دادن

مناسب برای افرادی که حساسیت به فلامنت دارند،نساجی بروجرد بهترین کتان بازار را دارد

تترون ملحفه ایی

پارچه تترون عرض سه متر

برادر

ارچه کتان که قیمت بسیار پایینی دارد پارچه تترون عرض سه متر است که مناسب برای سرویس خواب و جشت نکلیف و فرم مدارس می باشد

حالا خرید کن
پارچه-تترون-سفید-عرض-سه-متر
پارچه-تترون-سفید-عرض-سه-متر

ویژگی های پارچه کتان پنبه چیست؟


پنبه دارای تعدادی ویژگی متمایز است که آن را به الیاف محبوب در صنعت نساجی تبدیل می کند.

نرمی. گیاه پنبه نرم و کرکی است و باعث می شود پارچه اغلب آن احساس نرمی را حفظ کند.
دوام. ساختار سلولی گیاه پنبه قوی است و پارچه ای سخت و مقاوم در برابر سایش ایجاد می کند.
قابلیت جذب پارچه نخی پارچه ای بسیار جاذب است زیرا فضای زیادی بین الیاف پنبه وجود دارد.
رنگ را به خوبی نگه می دارد. پنبه به دلیل ماهیت جاذب خود، رنگ را به راحتی می گیرد و می توان آن را به رنگ های بسیار متنوعی درآورد.
قابلیت تنفس ساختار الیافی پنبه باعث تنفس بیشتر آن نسبت به الیاف مصنوعی می شود.پنبه ماده اولیه پارچه لی می باشد که یکی از محبوب ترین پارچه های ایران و جهان است.

خرید پارچه لی و تنسل لی
خرید پارچه لی و تنسل لی


بدون چسبندگی ثابت پنبه جریان الکتریسیته را رسانا نمی‌کند، بنابراین استاتیک مشکلی با پنبه ندارد.به همین دلیل پارچه محبوب اداره برق و پتروشیمی ها پارچه کتان صد در صد پنبه است.

خرید پارچه کتان هفتاد درصد پنبه
پارچه کتان بهار جین

راهنمای مراقبت از پارچه: چگونه از پنبه مراقبت می کنید؟


پارچه کتان پنبه را می‌توان با ماشین شستشو یا خشک‌شویی کرد و دستورالعمل‌ها بر اساس رنگ پارچه و ترکیب آن (مانند مخلوط پنبه) متفاوت است. حتماً برچسب را برای دستورالعمل های شستشو بررسی کنید.

قبل از شستشو هرگونه لکه را از قبل تمیز کنید.
مانند رنگ ها را با هم بشویید تا از خونریزی جلوگیری شود. رنگ‌های تیره‌تر باید در آب سرد شسته شوند، در حالی که رنگ‌های روشن‌تر را می‌توان در چرخه گرم یا سرد شست.
سفید کننده را می توان روی پنبه استفاده کرد.
پنبه تمایل به جمع شدن دارد، بنابراین اگر با نخ می‌دوزید، حتماً پارچه‌های خود را از قبل بشویید.
پارچه کتان پنبه را می توان به صورت خشک آویزان کرد یا به صورت خشک کرد. توجه داشته باشید که پنبه به راحتی چروک می شود و جمع می شود، بنابراین اگر می خواهید از چروک شدن جلوگیری کنید، خط را خشک کنید و سریعاً از خشک کن خارج کنید تا چین و چروک اضافی ایجاد نشود.

6 کاربرد متداول برای پنبه

پنبه کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد.

پارچه های بافته شده. از پنبه برای ساخت انواع پارچه های بافته شده از جمله کرباس، جین، داماسک، فلانل و غیره استفاده می شود.
تن پوش. پنبه به دلیل تولید انبوه، احساس نرمی، دوام و قابلیت جذب آن جزء صنایع نساجی است. پنبه اغلب برای تی شرت، شلوار جین آبی، لباس، عرقیات و موارد دیگر استفاده می شود.
ملحفه و حوله. از آنجایی که پنبه بسیار نرم و جاذب است، پارچه ای ایده آل برای ملحفه های اتاق خواب و حوله های مورد نیاز برای جذب رطوبت است.
زیر شلواری. به همین دلایل، کتان پنبه فیلور مناسب لباس های زیر راحت و بادوام می کند.
دکور خانه. پنبه همچنین در سراسر خانه برای اثاثه یا لوازم داخلی، پرده، فرش، بالش استفاده می شود.
روغن پنبه دانه. پنبه دانه محصول جانبی فرآیند تولید پنبه است و از دانه ها برای تولید روغن پنبه دانه استفاده می شود که برای سس سالاد و مارگارین استفاده می شود. همچنین می توان از آن در آرایش، صابون، شمع و غیره استفاده کرد.

آشنایی و خرید پارچه کتان پنبه و کتان کش

پارچه کتان پنبه ای نوعی پارچه طبیعی است که از الیاف گیاهی پنبه ایجاد می شود. این پارچه که در طیف گسترده ای از بافت ها عرضه می شود، همه کاره ترین و محبوب ترین پارچه در جهان است.

آنقدر گسترده است که بسیاری از مردم تمایل دارند پنبه را به عنوان پارچه ای که قرن هاست در اطراف ما وجود داشته است درک کنند. به گفته مورخان، پنبه از هند سرچشمه می گیرد (اولین قدمت حدود 3250-2750 قبل از میلاد است)، با این حال، برخی باستان شناسان استدلال می کنند که از مصر (2500 سال قبل از میلاد) آمده است. در اروپا، پنبه از 350 سال قبل از میلاد مسیح شناخته شده است، با این حال، در بیشتر مواقع استفاده از آن تا انقلاب صنعتی در بریتانیای کبیر در دهه 1770 محدود بود.

ظهور تولید انبوه منسوجات به محبوبیت پارچه های پنبه ای کمک زیادی کرده است. مدت ها قبل از اختراع الیاف مصنوعی، پنبه حتی در مقایسه با پشم و کتان مورد علاقه مردم بود. دلیل چنین پیچ و خم چه بود و چرا ما همچنان به آن عشق می ورزیم؟ همه اینها به لطف خواص منحصر به فرد الیاف پنبه است.
پنبه به دلیل نرم، تنفس و همه کاره بودن، پارچه ای محبوب است. این یک پارچه عالی برای طیف گسترده ای از لباس ها و لوازم جانبی است. با این حال، مردم در مورد توانایی کشش آن تعجب می کنند، به خصوص که مستعد کوچک شدن است. پس آیا پنبه کشش دارد؟

پنبه مانند سایر پارچه ها کشش طبیعی ندارد. با این حال، این بدان معنا نیست که به هیچ وجه کشیده نمی شود. پنبه می‌تواند در طول زمان کمی کشیده شود، اما همچنین می‌توان آن را به روش‌های مختلف بافته یا برای افزایش کشش آن دستکاری کرد.

در این مقاله، شرایطی را که در آن پنبه می تواند کشش پیدا کند را بررسی می کنیم. همچنین در مورد کشش انواع پارچه نخی صحبت خواهیم کرد و یاد می گیریم که چگونه لباس های مختلف پنبه ای را در صورت جمع شدن کشش دهیم.


آیا کتان 100% پنبه کشش دارد؟

خیر ،اگر برای تولید شلوار بخواهیم استفاده کنیم نخ لاکرا اضافه می شود که به آن کتان کش می گویند
به خودی خود، پنبه آنقدرها کشدار نیست. این به این دلیل است که فیبر گیاهی است. گیاهان باید سفت و ساختار یافته باشند تا در محیط طبیعی خود به صورت عمودی رشد کنند. الیاف مجزا همان چیزی است که به ساختار گیاهان کمک می کند. از آنجایی که پارچه 100٪ پنبه ای فقط از الیاف پنبه ساخته شده است، منطقی است که چرا پنبه کشش زیادی ندارد.

پارچه کتان کش
پارچه کتان کش

در عوض، میزان کشش پارچه هایی که از الیاف 100% پنبه ساخته شده اند، در نهایت به نحوه بافته شدن آن بستگی دارد. در حالی که الیاف منفرد همچنان سفت خواهند بود، بافت پارچه را می توان تغییر داد تا کشش را بسته به اینکه پارچه برای چه کاری استفاده می شود، افزایش یا کاهش دهد.

100٪ پنبه به طور گسترده ای در بسیاری از انواع لباس و همچنین پارچه های خانگی استفاده می شود. به عنوان مثال، 100٪ پنبه برای ملحفه یا لباس خواب استفاده می شود، بنابراین باید کشش بیشتری داشته باشد. برای این منظور معمولاً از بافت های بافتنی استفاده می شود.

از سوی دیگر، پارچه‌های پنبه‌ای برای بسیاری از لباس‌ها استفاده می‌شود، بنابراین لازم نیست به گونه‌ای بافته شود که کشش بیشتری داشته باشد. به طور کلی، بافت بافتنی 100٪ پنبه، کشش بیشتری نسبت به پارچه پهن خواهد داشت.

آیاپارچه کتان پنبه را می توان کشدارکرد؟

وقتی به شلوار فکر می کنیم، معمولاً به کشش فکر می کنیم. اگر پارچه خاصیت کشسانی داشته باشد به این معنی است که به راحتی می توان آن را کش داد اما پس از کشیده شدن به حالت اولیه خود برمی گردد. پارچه هایی مانند اسپندکس و نایلون تمایل به کشش کشسانی دارند.

از سوی دیگر، پنبه کشش کشسانی ندارد. درعوض، کمی کشش می‌یابد تا با پوشیدن بیشتر بدن شما بهتر شود. به همین دلیل پارچه محبوبی است. کشش کمی که دارد باعث می‌شود لباس‌های پنبه‌ای راحت‌تر احساس شوند و هر چه بیشتر آن را بپوشید، پوشیده‌تر شوند.

با اضافه کردن فلامنت و لاکرا این ضعف کتان پنبه جبران می شود.

آیا پارچه کتان پنبه در طول زمان کشیده می شود؟


تا زمانی که به پوشیدن لباس ادامه دهید، پنبه به مرور زمان کش دارمی‌شود. صرفاً از نشستن در کمد یا کشوی شما کشیده نمی شود. مسلما، مانند پارچه هایی که کشش کشسانی دارند، کشش قابل توجهی نخواهد داشت. شکل اولیه ای که هنگام خرید داشت را نیز بر نمی گرداند. در عوض، الیاف کشیده می شوند تا با فرم بدن شما مطابقت داشته باشند.

توانایی کشش پنبه در طول زمان به این معنی است که احساس سفت و ناراحتی نمی کند. کشش به شکل بدن شما را راحت تر می کند، به این معنی که می توانید راحت تر حرکت کنید. به همین دلیل است که پنبه به راحتی پاره نمی شود. با پوشیدن آن به تدریج “شل می شود”. این یک ویژگی منحصر به فرد برای پنبه است، به همین دلیل است که بسیاری از مردم آن را به پارچه های دیگر ترجیح می دهند.

توانایی کشش پنبه مخصوصاً برای انواع خاصی از لباس‌ها مانند تی شرت و شلوار جین مفید است. تی شرت و شلوار جین هر دو نوع لباس هایی هستند که اغلب به عنوان لباس های غیررسمی پوشیده می شوند. چرا نمی خواهید لباس های راحتی شما تا حد امکان راحت باشد؟

آشنایی و خرید پارچه کتان پنبه و کتان کش


آیا پارچه کتان پنبه وقتی خیس است کشش می یابد؟


پارچه کتان پنبه و پارچه لی بسیاردر لباس کار استفاده می شوند و شست و شوی زیادی دارند ،به همین دلیل با شست فراوان تغییر شکل پیدا می کنند.زمانی که خیس است بیشتر از زمانی که خشک است کشیده می شود. به همین دلیل مهم است که مراقب روش هایی باشید که برای خشک کردن آن استفاده می کنید. احتمالاً می دانید که پنبه می تواند در ماشین لباسشویی یا خشک کن جمع شود. اما اگر آن را آویزان کنید تا خشک شود، کشش رو به پایین گرانش می‌تواند باعث کشیده شدن الیاف در حالی که هنوز خیس است، شود. این بدان معناست که لباس‌های نخی شما می‌توانند تا حدی کشیده شوند که آویزان یا بد شکل به نظر برسند.

اگر می خواهید پنبه را در حین خشک شدن از کشش جلوگیری کنید، بهترین گزینه این است که آن را صاف بگذارید تا هوا خشک شود یا آن را در خشک کن خشک کنید تا کمی مرطوب شود. هنگامی که آن را از خشک کن خارج کردید، می توانید آن را صاف قرار دهید تا خشک شدن در هوا تمام شود.

چرا پارچه کتان پنبه هنگام خیس شدن کش می آید؟


شما تازه فهمیدید که پنبه وقتی خیس است بیشترین کشش را دارد، اما چرا؟ همه چیز به پارچه پنبه ای برمی گردد که از مواد گیاهی ساخته شده است. هنگامی که گیاهان را آبیاری می کنید، الیاف آب را خیس می کنند که به گسترش و رشد آنها کمک می کند. الیاف گیاهی نیز قوی‌تر می‌شوند، اگرچه آب زیاد می‌تواند باعث افتادگی آنها شود.

همین اتفاق در مورد الیاف پنبه نیز می افتد. وقتی الیاف پنبه خیس می شوند، به دلیل آب اضافی منبسط می شوند. الیاف پنبه مرطوب قوی تر هستند، که به آنها اجازه می دهد بدون شکستگی کشیده شوند. با این حال، آب همچنین می تواند باعث اشباع شدن الیاف شود و باعث افتادگی و افتادگی آنها شود.

با قرار دادن لباس های نخی خود به صورت صاف برای خشک شدن، الیاف به دلیل وزن اضافی پایین کشیده نمی شوند. در عوض، وزنه بیشتر پخش می‌شود تا آنقدر سنگین نباشد. صاف کردن پارچه از کشیده شدن بیش از حد الیاف جلوگیری می کند و از حفظ شکل خود اطمینان حاصل می کند.

آیا لباس هابا پارچه کتان پنبه بعد از شستن کش می شوند؟


اگرچه پنبه در هنگام خیس شدن بیشتر کشش می‌یابد، اما پنبه هنگام شستن بیشتر از کشش چروکیده می‌شود. این به این دلیل است که در حالی که آب بیشترین نقش را در کشش یا عدم کشش پنبه ایفا می کند، عوامل دیگری به جز آب هنگام شستن پنبه نقش دارند.

همچنین مهم نیست که لباس های نخی خود را با دست بشویید یا از ماشین لباسشویی استفاده کنید، زیرا این عوامل در هر دو روش وجود دارد.

اولین عاملی که از کشش پنبه در ماشین لباسشویی جلوگیری می کند، میزان هم زدن آن است. هم زدن به این معنی است که ماشین لباسشویی مواد شوینده را از لباس ها آبکشی می کند، اما در حین شستن دست مقدار کمی هم زدن وجود دارد.

هم زدن لباس را به اطراف حرکت می دهد، به این معنی که الیاف آنقدر در یک موقعیت نمی مانند که کشیده شوند. با این حال، تحریک می‌تواند نقش کوچکی در جمع شدن یا عدم جمع شدن پنبه داشته باشد. هم زدن بیش از حد می تواند به الیاف آسیب برساند.
عامل دیگری که باعث می شود پنبه در هنگام شستن به جای کشش جمع شود، دمای آب است. هر چه آب گرمتر باشد احتمال چروک شدن پنبه بیشتر می شود. به همین دلیل است که هنگام خشک کردن پنبه باید مراقب باشید که آن را برای مدت طولانی در خشک کن نگذارید. گرمای خشک کن می تواند باعث چروک شدن پارچه شود.

شستشوی دستی و خشک کردن با هوا ایمن ترین راه برای شستن پنبه برای جلوگیری از چروک شدن یا کشیده شدن آن است. با شستن دست، میزان تحریکی که وجود دارد محدود است. شما همچنین نمی توانید آب را خیلی داغ کنید یا نه تنها پارچه را کوچک می کنید بلکه خود را نیز می سوزانید. در آخر، به یاد داشته باشید که پنبه را صاف بگذارید تا هوا خشک شود تا از کشش جلوگیری شود.

پارچه سابله کش
پارچه سابله کش

همه پارچه های پنبه ای از 100٪ پنبه ساخته نمی شوند. برخی از آنها با الیاف دیگری مانند پلی استر، ابریشم مصنوعی یا اسپندکس ترکیب می شوند. این که پنبه با آن ترکیب شود نیز نقش مهمی در کشش پارچه دارد. در برخی موارد، الیاف خاصی که با پنبه مخلوط شده اند نیز می توانند توانایی کشش لباس را کاهش دهند.

پارچه هایی که با پنبه تولید می شوند

 • کتان
 • لی
 • فاستونی
 • ملحفه
 • تریکو

خواص پارچه کتان پنبه:


قابلیت جذب خوب، حفظ رنگ، قابل شستشو با ماشین لباسشویی، خشکشویی، استحکام خوب،مقاومت بالا، حمل و دوخت آسان

کاربردهای پارچه کتان پنبه:

 • مانتو
 • پالتو
 • لباس کار
 • شلوار
 • کت تک
 • دستکش نسوز


پنبه یک الیاف اصلی است، به این معنی که از الیاف مختلف و طول های مختلف تشکیل شده است. پنبه از الیاف طبیعی گیاهان پنبه، که از جنس Gossypium هستند، تهیه می شود.

پنبه در درجه اول از سلولز تشکیل شده است، یک ترکیب آلی نامحلول که برای ساختار گیاه بسیار مهم است، و یک ماده نرم و کرکی است. گیاه پنبه به آفتاب زیاد، دوره طولانی بدون یخبندان و مقدار زیادی باران نیاز دارد.

اصطلاح “پنبه” به بخشی از گیاه پنبه اشاره دارد که در غوزه رشد می کند – پوششی برای الیاف پنبه ای کرکی. پنبه به نخ ریسیده می شود و سپس بافته می شود تا پارچه ای نرم و بادوام ایجاد شود.

پنبه از کجا منشا گرفت؟


کلمه پنبه از کلمه عربی “قطون” گرفته شده است. اولین تولید پنبه در هند بود، جایی که قدمت این مواد به هزاره پنجم قبل از میلاد برمی‌گردد.

اولین پنبه پاک کن، که ابزاری برای جدا کردن کرک پنبه از دانه های گیاه است، در قرن سیزدهم در هند اختراع شد. پنبه پاکن تولید پنبه را بسیار آسان‌تر و سریع‌تر کرد و به گسترش الیاف به‌عنوان یک پارچه پرکاربرد کمک کرد.

در طول انقلاب صنعتی، با اختراع فن‌آوری‌های جدید مانند جنی ریسندگی، قاب نخ ریسی و قاطر چرخان، بریتانیا به یکی از تولیدکنندگان پیشرو پنبه تبدیل شد. همه این ماشین‌های ریسندگی به تولیدکنندگان اجازه می‌دادند که پنبه را با نرخ‌های بالاتری بچرخانند.

با این حال، اختراع الی ویتنی آمریکایی در مورد پنبه پاکن مکانیکی بود که منجر به افزایش تولید این ماده در ایالات متحده و اروپا شد. این ابزار جدید، که دانه‌ها را با استفاده از نیروی ماشین به سرعت و کارآمد از پنبه جدا می‌کرد، ساعات کار دستی مورد نیاز برای تولید یک عدل پنبه را از 600 ساعت به تنها 12 ساعت کاهش داد. تقریباً در همان زمان، آمریکا، به‌ویژه ایالت‌های جنوبی ، شروع به تولید پنبه با کیفیت بالا کرد، زیرا الیاف کمی بلندتر و قوی تر بودند.


چگونه پنبه فرآوری می شود؟

تولید پنبه یک فرآیند بسیار پیچیده است، از کاشت بذر پنبه تا چیدن محصول پنبه تا پردازش آن در پنبه پاکن.

در حالی که در روزهای اولیه پنبه را با دست چیده و جدا می‌کردند، امروزه بیشتر تولید پنبه با یک پنبه‌چین (که کل گیاه را می‌چیند) یا یک پنبه‌بر، با غوزه‌هایی از روی گیاه شروع می‌شود.
پس از چیدن پنبه، آن را عدل بندی می کنند و در مزرعه ذخیره می کنند و قبل از اینکه به داخل پاکت ها فرستاده شود.
در جین‌ها، عدل‌های پنبه را تمیز و کرک می‌کنند تا مواد از خاک، دانه‌ها و پرز جدا شوند.
پس از اینکه پنبه از میان پاکه ها عبور کرد و به طور کامل از دانه ها جدا شد، پنبه خام فشرده و ذخیره می شود و آماده ارسال به کارخانه های نساجی برای تولید بیشتر است.
پنبه تمیز و پف شده را از طریق یک دستگاه کاردینگ قرار می دهند، که بیشتر مواد را تمیز می کند و الیاف کوتاه را تشکیل می دهد.
4 نوع مختلف پنبه
چهار نوع مختلف پنبه وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

پنبه پیما. الیاف پنبه پیما که بهترین نوع پنبه در جهان است، بسیار نرم و بسیار بلند است. پنبه بومی آمریکای جنوبی و جنوب غربی آمریکاست. پارچه نخی پیما بسیار مورد توجه است، زیرا در برابر محو شدن، پارگی و چروک شدن مقاوم است.
پنبه مصری. پنبه مصری شباهت زیادی به پنبه پیما دارد. این دو حتی در یک کلاس علمی قرار دارند: gossypium barbadense. همین ویژگی های مقاوم را دارد، اما در دره رود نیل در مصر رشد می کند.
پنبه مرتفع. پنبه آپلند دارای الیاف بسیار کوتاه است و حدود 90 درصد از کل تولید پنبه جهان را تشکیل می دهد. این محصول بومی آمریکای مرکزی، مکزیک، کارائیب و جنوب فلوریدا است و در آن رشد می‌کند.
پنبه آلی. پنبه ارگانیک به هر نوع پنبه ای گفته می شود که بدون مواد شیمیایی و از گیاهانی که از نظر ژنتیکی دستکاری نشده اند رشد می کند.

هنگام انتخاب پارچه مناسب برای لباس بعدی خود، چه در حال ساخت آن باشید و چه در حال خرید آن، دانستن تمام حقایق در مورد پارچه بسیار مهم است. اگر به الیاف طبیعی به جای الیاف مصنوعی علاقه دارید، ممکن است بخواهید پنبه در مقابل پشم را در نظر بگیرید.

پنبه و پشم هر دو الیاف طبیعی هستند. پنبه از گیاه و پشم از پشم حیوانی که معمولاً گوسفند است به دست می آید. پشم بادوام‌تر و گرم‌تر است، اما از پنبه نیز گران‌تر است. مراقبت از پنبه آسان تر و در لمس نرم تر از پشم است.

نوع لباس یا طرحی که انتخاب می‌کنید، بر بهترین پارچه برای شما تأثیر می‌گذارد. این راهنما تمام روش‌های مقایسه پنبه و پشم را به شما نشان می‌دهد تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدامیک بیشترین فواید را به شما می‌دهد.

پنبه یک فیبر طبیعی است که فواید زیادی دارد. پوشیدن پارچه پنبه ای خالص بسیار راحت است. به طور طبیعی، پنبه نیز پارچه ای است که قابل تنفس است. پنبه می تواند برای انجام فعالیت های شما کشیده شود. چیزی که پارچه نخی را بسیار محبوب و مورد توجه قرار می دهد، خاصیت ضد حساسیت آن و همچنین خاصیت ضد رطوبت آن است. بنابراین، اگر به الیاف مصنوعی حساسیت دارید، پنبه ممکن است انتخاب مناسبی باشد.

آشنایی و خرید پارچه کتان پنبه و کتان کش

پنبه در مقابل پشم: نکات کلیدی
پنبه و پشم هر دو پارچه هایی با کارایی بالا هستند که با مواد طبیعی ساخته شده اند. آنها هر دو پارچه های مفیدی هستند که قرن ها بشر برای اهداف مختلف استفاده کرده است. با این حال، این منسوجات اصلی کمد دارای تفاوت های کلیدی هستند که آنها را از یکدیگر جدا می کند.


چگونه پارچه کتان پنبه را اتو و نگهداری کنیم؟


پارچه کتان پنبه به راحتی چروک می شود مگر اینکه با انواع پارچه های دیگر ترکیب شود و ممکن است در حین شستشو مچاله شود. قبل از اتو کردن، برچسب مراقبت را برای دستورالعمل های خاص بررسی کنید. اگر وسیله را در حالی که کمی مرطوب است اتو کنید یا از اتو با بخار استفاده کنید، بهترین نتیجه را خواهید دید. قبل از اتو کردن لباس را از داخل بچرخانید. در صورت تمایل می‌توانید با نشاسته اسپری کنید. وقتی نوبت به نگهداری لباس های نخی می رسد، در جای خشک و خنک نگهداری کنید. از آنجایی که پنبه تمایل به چروک شدن دارد، در صورت امکان، اقلام پنبه‌ای خود را با آویزان کردن لباس نگهداری کنید.

آشنایی و خرید پارچه کتان پنبه و کتان کش


نکات مراقبت ازپارچه کتان پنبه
هنگام استفاده از سفید کننده برای از بین بردن لکه های پنبه، مراقب باشید که از استفاده بیش از مقدار توصیه شده خودداری کنید زیرا ممکن است به الیاف آسیب برساند و در مورد مواد با روکش، از سفید کننده به طور کلی اجتناب کنید.
دستگاه را با آب سرد پر کنید و از چرخه شستشوی ملایم برای محافظت بیشتر از رنگ ها استفاده کنید.
از آنجایی که پنبه به راحتی چروک و جمع می شود، لباس های پنبه ای تمایل دارند با پارچه های دیگر ترکیب شوند. از آنجایی که می توانید انواع مختلفی از پارچه های نخی تهیه کنید، همیشه قبل از شستشو با برچسب مراقبت از پارچه لباس خود مشورت کنید.
پنبه هنگام شستن و خشک شدن می تواند جمع شود، حتی اگر بادوام باشد، بنابراین شما می خواهید لباس های نخی خود را با حداقل هم زدن بشویید.
هر پارچه شخصیت متمایز خود را دارد، و وقتی نوبت به شستن لباس‌ها می‌رسد، هر پارچه و لکه‌های سخت چالش‌های خاص خود را دارند. آریل می تواند به شما کمک کند در اولین شستشو با انواع پارچه، از پشم گرفته تا ترمه، نتایج فوق العاده ای را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان