پارچه بایکو چیست

فقط از شرکت های معتبر خرید کنید و درب محل

می دانید که پیشرفت تکنولوژی در صنعت تولید پارچه، باعث به وجود آمدن پارچه های جدیدی در بازار شده است. یکی از این پارچه ها که پیرامون نمونه های مشابه آن زیاد صحبت شده، پارچه بایکو می باشد که یکی از جدیدترین پارچه های موجود در بازار بوده و بسیار کاربردی است.

موارد استفاده متعدد و گستره مصرف نامحدود پارچه بایکو، رونق بازار آن را سبب شده و باعث گردیده تا مدل های جدید این پارچه با کاربردهای بیشتر، روانه بازار فروش شود.

اگر پیشنهاد شده که برای تامین نیاز مصرفی خود لازم است پارچه بایکو خریداری کرده و آنطور که باید و شاید با این پارچه آشنایی ندارید، ما را در ادامه همراهی کنید.

زیرا ما قرار است در اینجا پارچه بایکو را مفصلاً معرفی کرده و با نمونه های مشابه مقایسه نماییم. این اطلاعات به شما کمک خواهند کرد تا خرید بهتری را تجربه کنید.

پارچه بایکو چیست

پارچه بایکو چیست؟

بی شک همه شما پارچه های بی بافت و نبافته را می شناسید که این روزها استفاده از آن ها خیلی رایج شده است. پارچه بایکو هم یکی از پارچه های خانواده نبافته ها می باشد.

پارچه مذکور که با نام لاتین Bicomponet Spunbond در بازار جهانی شناخته می شود، مانند پارچه های معمولی دارای الیاف تار و پود نبوده و تفاوتش با دیگر منسوجات این است که الیاف تشکیل دهنده آن به جای بافته شدن، در هم تنیده اند.

این پارچه از مواد پلی اتیلن و پلی پرو پلین تشکیل شده و از ویژگی های منحصر به فرد زیر برخوردار می باشد:

 • این پارچه دارای خاصیت آبگریزی می باشد.
 • پارچه مذکور از نرمی و لطافت فوق العاده ای برخوردار است.
 • پارچه بایکو دارای این قابلیت است که هوا را به خوبی از خود عبور دهد.
 • خوشبختانه پارچه بایکو با محیط زیست سازگار بوده و آلودگی به همراه نخواهد داشت.

این پارچه از لحاظ موارد مصرفی به سه دسته کلی تقسیم بندی می شود:

 1. پارچه بایکو مخصوص مصارف کوتاه مدت یا همان یکبار مصرف
 2. پارچه بایکو مخصوص استفاده طولانی مدت یا کالای مصرفی
 3. پارچه بایکو مخصوص مصارف صنعتی

هر یک از این پارچه ها در موارد مختلفی کاربرد دارند که در زیر، موارد مصرف هر یک را بازگو خواهیم کرد:

 • پارچه های یکبار مصرف بایکو، پارچه هایی هستند که مصارف آرایشی و بهداشتی داشته و انواع لباس های جراحی، ماسک های تنفسی یکبار مصرف، دستمال مرطوب و … از این پارچه ها تهیه می شود.
 • پارچه های بایکو که با عنوان بافته های ماندگار هم در بازار فروش شناخته می شوند، در ساخت و ساز مبلمان، روکش های حفاظتی مبل، روتختی، حوله و مواردی از این قبیل به کار گرفته می شوند.
 • پارچه های صنعتی بایکو، پارچه های کاربردی در ساخت فیلترهای صنعتی، بسته بندی، مصالح ساختمانی، جاده سازی و غیره می باشند که خود دارای زیر مجموعه های متعددی هستند.

اما بد نیست بدانید که این روزها بیشترین استفاده ای که از پارچه بایکو می شود، ماسک های سه لایه جراحی است و این افزایش میزان مصرف هم به خاطر شیوع ویروس کروناست.

این پارچه در عرض های متفاوتی بسته به نوع مصرف تولید می شود. اما امروزه اکثر کارخانه ها تمرکز خود را روی تولید پارچه بایکو با عرض 19.5 و گرماژ 25 گرم قرار داده اند تا بهترین گزینه برای تولید ماسک های جراحی باشد.

خیلی ها این پارچه را با پارچه اسپان باند و پارچه اس ام اس اشتباه می گیرند. در بخش بعدی، این دو پارچه را با یکدیگر قیاس کرده و وجوه تمایز آن دو را بازگو می کنیم.

پارچه بایکو چیست

تفاوت پارچه بایکو و پارچه اس ام اس

هم پارچه بایکو و هم پارچه اس ام اس، هر دو از خانواده پارچه های بی بافت و نبافته می باشند. اما با یکدیگر تفاوت هایی داشته و متفاوت از یکدیگر تولید می شوند.

برای اینکه بتوانیم تفاوت پارچه بایکو با پارچه اس ام اس را بیان نماییم، لازم است اطلاعاتی در خصوص پارچه اس ام اس ارائه داده تا آشناییت کلی با آن داشته باشید.

پارچه اس ام اس در واقع نوع 4 یا 5 لایه پارچه اسپان باند می باشد که میان هر لایه اسپان باند آن از لایه ای به نام ملت بلون استفاده شده است. به خاطر وجود ملت بلون در ساختار پارچه اسپان باند، این پارچه لطافت خود را از دست داده و پارچه ای کمی خشن و خشک می باشد.

در مقابل، پارچه بایکو به خاطر لطافت بسیار زیادش در بازار مشهور بوده و جالب است بدانید که تفاوت اصلی آن با پارچه اس ام اس، در عدم استفاده از لایه ملت بلون در ساختار پارچه بایکو می باشد.

عدم وجود همین لایه، نرمی و لطافت بیشتری به پارچه بایکو بخشیده و باعث شده تنها از روی ظاهر و موارد استفاده، کمی به پارچه اس ام اس شبیه باشد.

اگر سطح اطلاعات خود در رابطه با انواع پارچه را بالا ببرید، بی شک می توانید پارچه ها را از یکدیگر تشخیص داده و با اطمینان بیشتری خرید آن ها را انجام دهید.

پارچه بایکو چیست

خرید پارچه بایکو در بازار ایران

در بازار ایران، خرید پارچه بایکو به راحتی ممکن می باشد. شاید با خود بپرسید چطور؟ آیا می توان از راه و روش های مختلف جهت خرید پارچه بایکو اقدام نمود؟

در پاسخ باید گفت که بله. راه و روش های خرید در بازار ایران با پیشرفت تکنولوژی گسترش پیدا کرده و به گونه ای شده تا هر شخصی با هر اولویت خریدی می تواند روشی را برای تهیه انواع پارچه گزینش نماید.

شیوه های خرید و فروش پارچه در بازار را می توان به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد:

 • مراکز فروشی که حضوری یا غیر حضوری به خرید و فروش پارچه های مختلفی نظیر بایکو مشغول هستند.
 • مراکز فروشی که فروشنده مستقیم یا واسط میان خریدار و فروشنده هستند.

در ادامه، هر یک از شیوه های خرید را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد. اول بد نیست شیوه خرید حضوری و غیر حضوری را بیشتر توضیح داده و بهترین را به شما پیشنهاد کنیم.

مراکز فروش به دو طریق تامین کننده نیاز مشتری بوده اند و به مشتری این امکان را می دهند تا خرید پارچه بایکو را از آن انجام دهند:

 1. حضوری که شامل کارخانه تولید کننده، نمایندگی های رسمی فروش در شهرهای مختلف و در سطح کشور، عاملان فروش در بازار پارچه فروشی شهرهای گوناگون و غیره.
 2. غیر حضوری که شامل سایت های رسمی زیر نظر کارخانه تولیدی، سایت اصلی نماینده فروش و فروشگاه های اینترنتی متفرقه می شوند.

اگر بخواهیم قیاس کنیم، باید بگوییم که در روش حضوری، هزینه بسیاری صرف شده و فرد خریدار زمان زیادی را در پروسه خرید از دست خواهد داد. مشتری برای خرید پارچه بایکو به شیوه حضوری، لازم است از منزل یا محل کار خارج شده، هزینه ای را صرف رفت و آمد و استفاده از وسایل نقلیه کند، در ساعت مشخص و اداری اقدام به خرید نموده و نهایتاً ممکن است لازم باشد به مراکز فروش دیگر هم سر بزند. اما در روش خرید غیر حضوری هیچ یک از این مشکلات وجود نخواهد داشت. افراد می توانند بدون خارج شدن از منزل یا محل کار و با دسترسی به اینترنت، سایت معتبر و خوب فروش پارچه بایکو را یافته و در هر ساعاتی از شبانه روز، سفارش خود را چه عمده و چه خرد، ثبت نمایند. در این روش، حداقل هزینه و حداقل زمان صرف شده و برای همین است که این روزها شیوه های خرید غیر حضوری بسیار مورد توجه مشتریان قرار گرفته است.

دسته بندی دیگر شیوه های خرید پارچه بایکو، دسته بندی آن ها از روی واسطه و یا عدم وجود واسطه است. یعنی:

 1. کارخانه های تولیدی خود مراکز فروش معتبری هستند و در برخی از موارد، امکان خرید عمده مستقیم را برای مشتریان فراهم می آورند. با خرید از کارخانه تولیدی، هم از کیفیت محصول مطمئن خواهید بود و هم از قیمت فروش آن.
 2. نمایندگی های فروش که زیر نظر تولیدی ها فعالیت می کنند، واسطه به حساب نیامده و انواع پارچه بایکو با تراکم بافت مختلف، رنگ گوناگون و عرض متفاوت را با قیمت کارخانه در اختیار مشتری قرار می دهند. پس پیشنهاد خوبی است که اگر دسترسی به کارخانه تولیدی به منظور خرید مستقیم برایتان سخت، هزینه آور و زمان بر خواهد بود، از طریق نمایندگی های رسمی اقدام نمایید. خوشبختانه این روزها نمایندگی ها بخشی از فعالیت خود را بازار مجازی منتقل کرده اند.
 3. عاملان فروش و دلالان، فروشندگان واسطه میان خریدار و تولید کننده هستند. این عاملان فروش در خرید عمده پارچه بایکو پیشنهاد نمی شوند. زیرا قیمت محصولات شان به خاطر واسطه ای بودن فروش، کمی تا قسمتی بیشتر از نمایندگی و کارخانه های تولیدی است. اما برای خرید خرد، جزئی و برای مصارف شخصی، بهترین گزینه همین عاملان فروش و دلالان پارچه هستند.

حال که روش های خرید را شناختید و تمام و کمال با آن ها آشنا شدید، وقتش رسیده که اولویت های خود در پروسه خرید را مشخص نمایید. هزینه، زمان، اطمینان از پروسه خرید و …، از جمله اولویت افراد مختلف در پروسه خرید می باشد که انتخاب شیوه خرید را آسان تر می سازد.

پارچه بایکو چیست

پارچه بایکو در ماسک

همانطور که گفته شد، این پارچه بایکو که در اینجا موضوع بحث ماست، پرمصرف ترین پارچه در زمینه تولید ماسک های تنفسی و پزشکی می باشد.

البته تا چند سال اخیر اینطور نبود و خط تولیدی پارچه بایکو را در ایران نداشتیم و کارخانه ها برای تولید ماسک های بهداشتی از پارچه هایی نظیر اسپان باند، پارچه اس ام اس و … استفاده می کردند.

حال که شرایط جهان یک شرایط عادی نیست و ویروس کرونا زندگی را مختل کرده است، نیاز به ماسک در بازار داخلی کشور افزایش پیدا کرده و از آنجا که در حالت معمول، پارچه اسپان باند تولید داخلی تنها پاسخگوی بخشی از نیاز بازار بود و با افزایش متقاضی، موجودی آن در بازار کاهش پیدا کرد، لازم شد تا خطوط تولیدی پارچه بایکو هم در ایران راه اندازی شود.

متاسفانه پارچه های مخصوص تولید ماسک در داخل ایران یا احتکار می شود و یا به صورت قاچاقی به بازار کشورهای اطراف صادر می گردد.

کمبود پارچه اسپان باند و اس ام اس برای تولید ماسک در ایران، سبب افزایش قیمت نجومی آن شد. خوشبختانه با ورود پارچه بایکو به بازار، تنظیم بازار صورت گرفت و چون بخشی از کمبودها جبران گردید، قیمت ها تا حد زیادی کاهش پیدا کرد.

درست است که پارچه اس ام اس و اسپان باند به خاطر وجود ملت بلون، گزینه بهتری برای تولید ماسک بوده و سلامت فرد را بیشتر تضمین می کنند، اما پارچه های بایکو هم از کیفیت قابل قبولی برخوردار بوده و قیمت مناسب تری هم در بازار فروش خواهند داشت.

پارچه بایکو چیست

فروش پارچه بایکو با بهترین قیمت

از آنجا که در شرایط حال حاضر هر فرد بالای 5 سال نیاز به روزی یک عدد ماسک تنفسی دارد و می توان تخمین زد که روزانه چیزی حدود 60 میلیون ماسک نیاز بازار داخلی می باشد، کارخانه ها باید به دنبال خرید پارچه هایی باشند که از نظر قیمتی مقرون به صرفه است و پارچه بایکو گزینه پیشنهادی ما به این خریداران می باشد.

در مراکز عرضه، نمایندگی ها، کارخانه های تولیدی و …، فروش پارچه بایکو با بهترین قیمت تنها به صورت عمده انجام می شود.

کارگاه های ماسک دوزی با خرید عمده این پارچه از مراکز فروش مختلف، آن را به بخش تولید منتقل می کنند.

این پارچه ها بعد از اینکه به کارخانه و یا کارگاه دوخت ماسک ارسال می شوند، الگوی اصلی روی آن ها پیاده شده و کش های اطراف آن از طریق پرس، دوخت و یا چسب به بدنه ماسک متصل می شوند.

کارگاه های تولیدی ماسک و کارخانه های تولیدی پارچه بایکو، باید بدانند که رعایت استانداردها و بهداشت در اوضاع این روزها بسیار مهم است. زیرا ویروس کرونا هر روز بیشتر و بیشتر شده و افراد خیلی زیادی را درگیر خود کرده است.

اگر می خواهید بدانید پارچه بایکو چیست و چگونه می توان با بهترین قیمت آن را خریداری کرد، از مشاورین ما کمک بگیرید.

آیا می خواهید در مورد انواع پارچه ماسک اطلاعاتی بدست آورید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان